Savaş kabinesi üyesi Washington’da: ‘ABD, İsrail’i bölmek için Gantz’ı kullanıyor’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, dün ABD’nin başkenti Washington’da Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile bir araya geldi. Harris, İsrail’e yüz binlerce Gazzelinin savaştan kaçarak sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a harekat başlatmadan önce ‘inanılır bir insani plan’ yapma çağrısında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Kamala Harris’in Gazze’ye yardım girişi için daha fazla önlem alınmasını istediği de ifade edildi.

Reuters’ın aktardığına göre, Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Başkan Yardımcısı ve Bakan Gantz, Refah’taki durumu ve oradaki sivillere yönelik riskler göz önünde bulundurulduğunda Refah’a yönelik herhangi büyük bir askeri operasyonu düşünmeden önce inanılır ve uygulanabilir bir insani plana olan ihtiyacı ele aldı” denildi.

SMOTRİÇ: GANTZ, ZAYIF HALKA

Gantz’ın ABD ziyareti kapsamında Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jack Sullivan ve Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk ile Dışişleri Bakanı Antony Blinen’la da görüşmesi bekleniyor. Eski savunma bakanı Gantz’ın ABD’ye yaptığı ziyaretin ülkesinde başlattığı tartışma ise sürüyor. Gantz’ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun onayı olmadan ABD’ye ziyarette bulunduğu haberlerinin ardından İsrail’in faşist Maliye Bakanı Bezalel Smotriç, Gantz ve ABD’ye eleştiriler yöneltti. Smotriç, ABD yönetiminin Gantz’ı kullanarak hükümet ile İsrail toplumu arasında bir bölünme yaratmak istediğini ileri sürdü.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Gantz’ın hükümetin ‘zayıf halkası’ olduğunu savunan Smotriç, ABD’nin Gantz’ı ağırlama kararının ‘hükümet ile İsrail halkı arasında bir bölünme yaratma’ çabasını gösterdiğini savundu. Smotriç, dün Kudüs’te düzenlediği haftalık basın toplantısında, “ABD yönetiminin savaşı bitirmek ve bir Filistin devletini tanımak için bastırdığı sır değil. Yönetim, kararlı ve birleşmiş bir sağ hükümet ile karşı karşıya kaldı ve çatlak arayışında. Gantz ise zayıf halka” ifadelerini kullandı.

‘BÖL VE YÖNET TAKTİĞİNE İZİN VERMEMELİYİZ’

ABD yönetiminin İsrail hükümeti ile toplumunu bölmek istediğini dile getiren Smotriç, ABD’nin ‘Gantz’ı kullanarak bu planını ilerlettiğini’ savundu. Gantz’a ‘İsrail hükümetine ve meclisin bir Filistin devletine olan karşıtlığına olan bağlılığını’ ilan etme çağrısı yapan İsrail Maliye Bakanı, “Tüm dünyaya karşı birliği korumalı ve tek bir sesle konuşmalıyız. Kimsenin bizim üzerimizde ‘böl ve yönet’ (taktiğini) kullanmasına izin vermemeliyiz” dedi.

BEYAZ SARAY: ŞİMDİ AYNISINI YAPMAK HAMAS’A KALIYOR

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby ise dün düzenlediği günlük basın toplantısında Gazze’deki son durumu ve olası ateşkes sürecini değerlendirdi.

AA’nın aktardığına göre, Kirby, İsrail’in rehinelerin serbest bırakılması karşılığında 6 hafta sürebilecek ve Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaştırılacağı geçici ateşkese razı olduğunu kaydederek, “İsrail bu çerçeveye uymaya razı oldu, şimdi aynısını yapmak Hamas’a kalıyor” şeklinde konuştu. Olası bir ateşkes anlaşmasının takvimi konusunda ise Kirby, “Ramazan başlamadan önce bunun (anlaşmanın) yapıldığını görmek istiyoruz, bu konuda umutluyuz ve buradaki amacımız bu” değerlendirmesini yaptı.

İsrail ve Hamas arasında Kasım 2023’tekine benzer bir ateşkes ve rehine takası anlaşması sağlanması için yapılan müzakereler Mısır ve Katar’ın arabuluculuğunda, ABD’nin de desteğiyle devam ediyor. Son olarak 3 Mart Pazar günü Mısır’ın başkenti Kahire’de arabulucular aracılığıyla yapılacak görüşmelere Hamas bir heyet göndermiş, İsrail ise Hamas’ın hayattaki rehinelerin isimlerinin olduğu bir liste sunmamasını gerekçe göstererek görüşmelere katılmamıştı. Dün Reuters’a konuşan bir Hamas yetkilisi ise İsrail katılmasa da müzakerelerin ikinci gününde devam ettiği bilgisini vermişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x