Kıbrıs’ta ‘metruk bina’ gerilimi sürüyor: Türk ve Rum yönetimlerinden açıklamalar

LEFKOŞA – Güney ile Kuzey Kıbrıs’ı ayıran tampon bölgede, metruk bir bina ile gelişmelerin ardından yaşanan gerginlik sürüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ‘ciddi bir ihlal’ olarak nitelendirdiği olayda, Kuzey Kıbrıs askerlerinin 1974’ten beri boş olan ve Günel Kıbrıslıların “Maria’nın evi” olarak isimlendirdiği metruk binaya girerek kamera yerleştirdiği haberleri kamuoyuna yansımıştı.

Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz saatlerde konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne karşı yapılacak herhangi bir ihlale ve oldu bittiye izin vermeyeceğimizi ve bölgedeki tüm adımlarımızı mütekabiliyet çerçevesinde atmaya devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız” denildi. Kıbrıs Cumhuriyeti ise, ‘bölgedeki ihlâllere karşılık olarak kararlaştırılan önlemlerin perşembe sabahından itibaren uygulamaya konulduğunu’ bildirdi.

‘YANLIŞ VE TEMELSİZ HABERLER’

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı: “Son günlerde, Rum tarafı, basın aracılığıyla, KKTC Devletinin Ada’da tansiyonu artırma hedefinde olduğuna dair yalan, yanlış ve temelsiz haberler yaymaya çalışmaktadır. Lefkoşa’da Metehan kara sınır kapısının batısında bulunan ve Neriman’ın evi olarak bilinen boş bina, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı içinde yer almaktadır. Uzun bir süredir, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağında olan bu boş binanın karşısındaki nöbet mevziilerine projektör ve kamera takmak suretiyle kışkırtıcı faaliyetlerde bulunmakta, bu ve benzeri eylemlerle ara bölgenin statüsünü bozabileceği yanlış yanılgısı ile hareket etmektedir.

Yapılan tüm uyarılara rağmen Rum tarafının bu faaliyetlerinin devam etmesi sonucunda, mütekabiliyet ilkesi uyarınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprakları içinde gerekli tedbirlerim alınması gerekmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne karşı yapılacak herhangi bir ihlâle ve oldu bittiye izin vermeyeceğimizi ve bölgedeki tüm adımlarımızı mütekabiliyet çerçevesinde atmaya devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

‘ÖNLEMLER DEVREDE’

Kuzey Kıbrıs’tan gelen resmi açıklama öncesinde Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Hristodulidis, “Türkiye’nin tampon bölgedeki ihlâllerine karşılık olarak kararlaştırılan önlemler perşembe sabahından itibaren uygulamaya konulmuştu” dedi. Kıbrıs Haber Ajansı’na göre Nikos Hristodulidis, Ulusal Muhafızlar ile birlikte kararlaştırılan tedbirlerin yürürlüğe girdiğini ancak bu tedbirlerin içeriğinin kamuoyuna açıklanmayacağını kaydetti.

Hristodulidis, hem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimî üyelerinin hem de AB’nin bilgilendirildiğini söyledi.

‘AMAÇ, STATÜYÜ YENİDEN TESİS ETMEK’

Kıbrıs Cumhuriyeti Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis ise konu hakkında “tedbirlerin devreye sokulmaya başlandığını, bu sabahtan itibaren devreye sokulan bir planın söz konusu olduğunu” açıkladı.

“Bekliyoruz ve barış gücüyle sürekli iletişim halindeyiz. Amaç tampon bölgenin statüsünü yeniden tesis etmek” diyen Sözcü, “Maria’nın Evi “ndeki olayların meydana geldiği ilk andan itibaren bir değerlendirme ve planlama yapıldığını ve şu anda bunun yürütüldüğünü sözlerine ekledi.

‘ASKERİ ARAÇLA BÖLGEYE GERİ DÖNDÜLER’

Öte yandan Rum basınına göre, Kuzey Kıbrıs askerleri ara bölgeye girdi ve binadaki kurulumu sonlandırdı. Bunun üzerine, Birleşmiş Milletler Barış Gücü alarm durumuna geçti ve Kuzey Kıbrıs tarafı ile istişareler başladı. Rum basını, dün itibari ile söz konusu istişarelerden bir sonuç alınamadığını bildirdi. Ayrıca, dün bir grup Kuzey Kıbrus askerinin askerî bir araç ile bölgeye geri döndüğü bilgisi de paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x