Gazze Sağlık Bakanlığı: İsrail’in bastığı hastanede 100’den fazla insan elektriksiz ve susuz mahsur kaldı; yeni doğan bebekler ölebilir

T24 Dış Haberler

İsrail güçleri Gazze’de hala faaliyet gösteren en büyük hastanede 100 kişiyi tutuklarken içeride mahsur kalan insanlar hakkında endişeler artıyor. Dünya Nasır Hastanesi ve Refah kentine kitlenmişken, Filistin topraklarına yapılan saldırılarda onlarca kişi daha hayatını kaybetti. 

Gazze Sağlık Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada en 120 hasta ve beş tıbbi ekibin Han Yunus’taki Nasır Hastanesi’nde mahsur kaldığını söyledi. Bakanlık bu insanların su, yemek ve elektriğe erişimi olmadığını belirtti.

Açıklamada, “Yeni doğan çocuklar saatler içinde ölebilir” denildi. 

Bakanlık ayrıca İsrail askerlerinin hastaneyi “bir üsse dönüştürdüğünü” ve perşembe günü yapılan baskında çok sayıda sağlık çalışanının alıkonulduğunu ifade etti. 

Sağlık Bakanlığı, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada İsrail’in cumartesi sabahı Gazze’nin çeşitli noktalarına yaptığı saldırılarda 100’den fazla insanın öldüğünü bildirdi. 

İsrail ordusu, perşembe günü ellerinde rehinelerin burada tutulduğuna dair istihbarat olduğunu iddia ederek Nasır Hastanesi’ni bastı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x