Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye verileceği tarih duyuruldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 2023 yılı için bütçe mesaisinde sona gelindi.

29 Ekim tarihinde Cumhuriyetin 100. Yılına özel ve sadece bir kereliğine yatırılacağı belirtilen “Çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye”yi barındıran Torba Yasa görüşmelerine Genel Kurul’daki bütçe mesaisinin ardından devam edileceği ifade edildi.

26 Aralık Salı günü (bugün) çalışan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi ile ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren torba kanun teklifinin görüşmelerine devam edileceği bildirildi.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5 BİN TL İKRAMİYE NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Teklifin 27 Aralık tarihinde yasalaşmasının beklendiği aktarıldı.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5 BİN TL’NİN YATMASI İÇİN BEKLENEN TARİH NE?

Yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasıyla birlikte çalışan emeklilere yönelik 5 bin liralık ikramiye ödemelerinin 25-29 Aralık haftasında hesaplara aktarılacağı ifade edildi.

İKRAMİYEDEN KİMLER YARARLANABİLECEK

5 bin TL emekli ikramiyesinden çalışan emekliler, ikramiye düzenlemesi kapsamındaydı.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin de çalışan emekli sayıldığı için 5 bin TL emekli ikramiyesi ödemesi alamayacağı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “İlk düzenlemeden yararlanamayan, çiftçi ve BAĞKUR’lu esnaf emeklimiz başta olmak üzere 4 milyon 689 bin emeklimiz de 5 bin TL ödeme imkânından faydalanabilecek” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaya göre yapılacak olan çalışma kapsamında 5 bin TL ikramiyeden çiftçilerde faydalanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x